Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Logo szkoły

„O wodzie i jej znaczeniu”

(Zam: 17.04.2016 r., godz. 17.52)
W czwartek 14 kwietnia W ramach kolejnej akcji NIEZAWODNych uczniów SP w Nieporęcie odwiedził doktor Jacek Badzian z Centrum Medycznego Nieporęt, który wygłosił niezwykle ciekawą prelekcję popartą prezentacją multimedialną na temat znaczenia picia wody dla organizmu człowieka.
Przekonywał, że woda to jeden z najważniejszych składników pokarmowych potrzebnych do życia. W organizmach roślinnych i zwierzęcych stanowi średnio 80% ciężaru. Jest rozpuszczalnikiem większości związków organicznych i nieorganicznych. W wodzie rozpuszczają się produkty przemiany materii i wraz z wodą usuwane są na zewnątrz. Umożliwia utratę nadmiaru ciepła przez pocenie się. Jest też niezbędnym składnikiem pokarmowym, stanowi podstawowy składnik wszystkich komórek, tkanek oraz płynów ustrojowych. Organizm człowieka czerpie wodę z trzech źródeł, tj. produkty stałe, napoje oraz spalanie poszczególnych składników organicznych.

Organizm człowieka dorosłego jest w stanie przeżyć bez wody od 3-5 dni. Utrata 15-20% wody ustrojowej powoduje śmierć. Ponieważ organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego ważne jest jej systematyczne dostarczanie, jednakże jej nadmiar może również być szkodliwy, zwłaszcza w przypadku, gdy nie może być ona szybko wydalona z organizmu. Organizm dorosłego człowieka, ważącego 70 kg, zawiera około 45 kg wody. U dzieci ilość wody jest jeszcze większa. U niemowlęcia dochodzi do 75% ogólnej masy ciała. Zapotrzebowanie na wodę w przeliczeniu na 1 kg masy ciała jest większe u dzieci niż u dorosłych.

Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom zmienimy swoje nawyki żywieniowe, a woda wygra rywalizację z napojami gazowanymi, słodkimi i sztucznie barwionymi.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie serdecznie dziękują doktorowi Jackowi Badzianowi za poświęcony czas oraz zmotywowanie naszej społeczności do picia wody.

Album:Wykład "O wodzie i jej znaczeniu"

Rejestr zmian

Wytworzył:Agnieszka Lewandowska/ Iwona Kopka, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Iwona Kopka, data: 17.04.2016 r., godz. 17.52
Ostatnia aktualizacja:Iwona Kopka, data: 17.04.2016 r., godz. 17.59
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
17.04.2016 r., godz. 17.59Iwona KopkaEdycja strony
17.04.2016 r., godz. 17.52Iwona KopkaDodanie strony

Copyright

© 2010 - 2011 Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie
Zawartość merytoryczna: Iwona Kopka, e-mail: iwkopka@o2.pl; spn@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 marca 2010 r.