70-lecie Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie

Liczba odwiedzających: 437

Szkoło, szkoło, gdy cię wspominam,
Tęsknota w serce się wgryza,
Oczy mam pełne łez.
Julian Tuwim

 

13 października 2007 r. Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia.

Historia placówki częściowo została udokumentowana na kartach szkolnych kronik. Pierwsze zapisy sięgają  roku 1934. Wynika z nich, że właśnie wówczas, w wyniku konkursu, kierownikiem miejscowej szkoły został Bronisław Tokaj. Z jego inicjatywy, przy wsparciu ówczesnego wójta gminy Dłutka i proboszcza parafii, Ludwika Kowieskiego, rozpoczęła się budowa fundamentów pod szkołę ogólnokształcącą w Nieporęcie.

3 maja 1935 r. wmurowano kamień węgielny i już dwa lata później, w 1937 r., oddano do użytku budynek (bez piętra). Gmach mieścił cztery izby lekcyjne- w każdej z nich uczyło się po 45 uczniów oraz pracownię do zajęć praktycznych. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli. Po wojnie, uczniowie z siedmiu roczników rozpoczęli naukę już 1 września 1945 roku. Plan rozbudowy szkoły zaczęto realizować w roku 1969, a zakończono w 1971 r. Dobudowano piętro, założono centralne ogrzewanie i kanalizację, powstało zaplecze kuchenne i mieszkanie służbowe. W 1983 roku oddano uroczyście do użytku salę gimnastyczną. 10 listopada 1997r., z inicjatywy lokalnej społeczności, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Bronisława Tokaja – twórcy i kierownika szkoły, a 26 września 1998 r. szkoła otrzymała imię Bronisława Tokaja.

Przygotowania do uroczystości 70-lecia rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, uporządkowali pomnik patrona szkoły i złożyli na nim kwiaty oraz zapalili znicze. Oficjalne obchody zainaugurowała msza święta odprawiona w Kościele N.P.N.M.P. w Nieporęcie przez absolwenta szkoły, ojca Pawła Kowalskiego. Msza miała wyjątkowo uroczystą oprawę: śpiewem uświetnił ją chór Vars Cantabile im. Arkadiusza Janaszka pod batutą Edwarda Bogdana, któremu, oprócz organisty, akompaniował JanuszTylman.

Program artystyczny w szkole rozpoczął się Polonezem, którego zatańczyli uczniowie klas piątych  i szóstych. Dyrektor Edyta Kuś przywitała zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli władz gminnych i Rodzinę Patrona szkoły: córkę – profesor Alicję Sosnowską, syna – Antoniego Tokaja z rodziną, wnuczkę – Hannę Górecką. Wójt gminy Nieporęt, Sławomir Maciej Mazur, ufundował i wręczył szkole wspaniały prezent – tablicę interaktywną wraz ze szkoleniem dla rady pedagogicznej, spełniający tym  samym marzenie nauczycieli i uczniów. Część artystyczną stanowił film dokumentalny o szkole, przerywany występami szkolnego chóru oraz Studia Piosenki z Gminnego Ośrodka Kultury. Barwny spektakl muzyczno – taneczny pt. „Na perskim rynku” przedstawiły dzieci z klasy trzeciej.

Po strawie duchowej, było coś dla ciała – wszyscy mogli skosztować przygotowanych przez rodziców oraz firmę Dolce Vita smakołyków. Skromny poczęstunek był jednak przede wszystkim okazją do spotkań po latach, rozmów i wspomnień, oraz do podziękowań dla sponsorów, którzy hojnie wsparli organizację jubileuszowej imprezy. Goście z ożywieniem wspominali dawne lata oglądając galerię zdjęć na szkolnych korytarzach. Dużo wzruszeń dostarczało odnalezienie siebie i przyjaciół na starym zdjęciu. Na stoiskach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski można było kupić pokazany podczas gali film oraz zaopatrzyć się w wydany z okazji jubileuszu biuletyn o szkole, ofiarując symboliczne datki na rzecz placówki. Wielu gości pozostawiło pamiątkowy wpis w szkolnej kronice.

Tymczasem szkoła, choć najstarsza w gminie, wciąż młoda duchem, zamierza stawiać czoła nowym wyzwaniom, na miarę naszych czasów.

 

Film z okazji 70-lecia szkoły - część 1 

Film z okazji 70-lecia szkoły - część 2

Film z okazji 70-lecia szkoły - część 3 

Relacja fotograficzna z obchodów 70-lecia szkoły 

Relacja z obchodów 70-lecia szkoły w gminnej gazecie Wieści nieporęckie nr 28