Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Data: 29.09.2025 r., godz. 20.50    116
29 września 2025 r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                      Wisława Szymborska

 Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, wspiera rozwój poznawczy, wzbogaca słownictwo, oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wspólne czytanie na głos sprzyja budowaniu więzi, pozwala wyciszyć się, pomaga w zrozumieniu samego siebie i świata, uczy empatii. A wreszcie nastraja życzliwie i daje pozytywną energię.

W tym szczególnym dniu uczniom klas 0-4 wiersze Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow i Juliana Tuwima czytały: p. Małgorzta Stromecka, p. Magdalena Kowalewska, p. Aneta Wyszyńska oraz ochotnik z publiczności Adam Aly Elnahas.

Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zechcieli pobawić się słowem i dali znak, że głośne czytanie ma wiele zalet, a także nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniach do akcji. 

nauczyciel bibliotekarz
Aneta Wyszyńska 

20250929_105520_1_ (1).jpg (831 KB)       20250929_105758.jpg (1.84 MB)