Otrzymaliśmy Certyfikat Placówki Wspierającej Zaangażowanie Dzieci i Młodzieży!

Data: 06.10.2021 r., godz. 16.47    761
Szkoła Podstawowa w Nieporęcie znalazła się wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu grantowego oraz otrzymała Certyfikat Placówki Wspierającej Zaangażowanie Dzieci i Młodzieży w roku szkolnym 2020/2021 innowacyjnym projekcie edukacyjno-społecznym „TO(działa)MY!” a koordynator – pani Teresa Iwona Bartosiewicz, imienne zaświadczenie.

Projekt edukacyjno-społeczny „TO(działa)MY!” to wspólna inicjatywa UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska, zainaugurowana we wrześniu 2020 r. Jej celem było zmotywowanie i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli do podejmowania działań o charakterze społecznym i realizacji projektów skierowanych do społeczności szkoły i środowiska lokalnego.

„Sentymentalna podróż do szkoły sprzed stu lat” to międzypokoleniowy projekt dla klas 7 i 8 (oraz innych chętnych uczniów z całej szkoły) w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego oraz Wolontariatu w naszej szkole, w ramach którego odkrywaliśmy nasze umiejętności i talenty dziennikarskie i reporterskie.

Głównym celem projektu było przeprowadzenie wywiadów z seniorami, nagranie i spisanie wspomnień na temat szkoły i jej pamięci z czasów ich dzieciństwa i młodości.

Projekt realizowany był w 120 rocznicę urodzin i  50 rocznicę  śmierci patrona, w roku 100 rocznicy powstania szkolnych kół PCK. W naszej szkole oddział założył Bronisław Tokaj a inicjator i koordynator projektu obecnie prowadzi szkolne koło PCK, kultywując tradycję naszego patrona.

Wybraliśmy  się w sentymentalną podróż do szkoły sprzed 100 lat!
Tej, do której chodzili nasi dziadkowie.

Międzypokoleniowy projekt „Sentymentalna podróż do szkoły sprzed stu lat”  był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na inicjatywy wykraczające poza ramy tradycyjnej edukacji. Był szansą dla uczniów na rozwijanie umiejętności i kompetencji niezbędnych we współczesnym świecie. Był okazją do pracy metodą projektową na zajęciach lekcyjnych.

Projekt dał też możliwość uzyskania dofinansowania na realizację przygotowanego przez uczniów projektu o charakterze społecznym. Powstał film dokumentalny zrealizowany przez pana Piotra Kloca.

Nasi uczniowie  mają ogromny potencjał i siłę sprawczą. Wystarczyło niewiele, aby stworzyć im wspaniałą okazję do działania i zdobywania nowych kompetencji  i rozwijania samodzielności uczniów.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl.

O Fundacji Santander Bank Polska

Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK) istnieje od ponad 20 lat. Od początku istnienia realizuje programy grantowe. Wśród nowszych projektów warto wymienić Kluby Płomyka, zaprojektowane przez fundację przestrzenie do zabawy i odpoczynku, znajdujące się w szpitalach i placówkach opiekuńczych, przygotowane w taki sposób by mogły bawić i uczyć. Więcej informacji na stronie fundacja.santander.pl.

Teresa Iwona Bartosiewicz

todziałamy (3).JPG (1.38 MB)

todziałamy (2).JPG (1.51 MB)

100 lat.png (2.12 MB)