Wylęg - widowisko, niecodzienne doświadczenie w klasie 1b

Data: 02.04.2023 r., godz. 19.12    440
Trzy tygodnie przed Świętami stanął w sali lekcyjnej klasy 1b prawdziwy i profesjonalny inkubator do jaj, rozwijając kompetencje kluczowe w kontekście doradztwa zawodowego.

Wylęg - widowisko, niecodzienne doświadczenie w klasie 1b :)

Jajka są symbolem Wielkiej Nocy, dlatego trzy tygodnie przed Świętami stanął w sali lekcyjnej klasy 1b prawdziwy i profesjonalny inkubator do jaj, rozwijając kompetencje kluczowe w kontekście doradztwa zawodowego.

Równocześnie cała społeczność szkolna bierze udział w zabawie edukacyjnej „INKUBATOR ZAWODÓW” - Na PISZ! Jaki zawód kojarzy Ci się z jajkiem ? Jest to doskonały sposób na pobudzanie wyobraźni uczniów przy jednoczesnym skłonieniu ich do refleksji nad dalszą drogą edukacyjno-zawodową.

Czas inkubacji: 10 marca 2023 roku – pierwszy dzień inkubacji jaj

Inkubowanie jaj kurzych to proces, który trwa 21 dni. W naszym przypadku umieścimy jaja w profesjonalnym inkubatorze, który został zaprogramowany przez panią Paulinę Lewandowską, mamę Wiktorii, uczennicy naszej klasy na parametry wylęgu kurzych jaj. Oznacza to, że podtrzymuje on odpowiednią temperaturę oraz wilgotność przez cały czas inkubacji. 

Jaja których użyliśmy pochodzą z gospodarstwa, w którym żyją szczęśliwe kurki na wolnym wybiegu. Do tej inkubacji wybrany został miks ras- aby lęgi szczególnie cieszyły oczy naszych dzieci - kurczaczki będą różnokolorowe a niektóre mogą mieć nawet  grzywki. 

Przed włożeniem jaj do inkubatora uczniowie klasy 1b podpisali skorupki jaj swoimi imionami. Do udziału w doświadczeniu zaprosiliśmy wszystkie oddziały edukacji szkolnej i przedszkolnej. Każda klasa otrzymała jajo, które podpisała i umieściła w inkubatorze.

W pierwszym tygodniu inkubacji w jajku wykształciły się naczynia krwionośne, szkielet, komórki tworząc układ nerwowy i pokarmowy. To bardzo ważny czas dla inkubacji - nie można otwierać inkubatora. Co najważniejsze - zaczęło bić serduszko.

8 dnia inkubacji prześwietliliśmy jajka- zrobiliśmy coś na wzór USG. Potrzebowaliśmy do tego ciemnego pomieszczenia. Dzieci mogły zaobserwować bijące serduszko pisklaka, a nawet ruch embrionu po całym jajku. 

W drugim tygodniu embrion powoli zaczynał przypominać przyszłego ptaka. Nabierał kształtu, a jego pozycja układa się w sposób podłużny - kurczak zaczynał przypominać pozycję lęgową. Na tym etapie również przeprowadziliśmy prześwietlenie jaj. 

W ostatnim, trzecim tygodniu ptak rośnie i  zaczyna oddychać samodzielnie. 

3 dni przed planowanym kluciem jajek zdjęliśmy z bujaków i ułożyliśmy na siatce, gdyż kurczęta układają się do wylęgu. Na tym etapie mogliśmy zaobserwować samoistne ruchy jajek. 

Czas wykluwania: 30 marca 2023 roku - Pierwszy etap wykluwania
Pierwsze  pisklę wybiło małą dziurę od środka w skorupce jaja. Było to jajo Piotrusia.

Następujący czas od 8 do 18 godzin pozwoli pisklakowi rozwinąć się wystarczająco, by był gotowy na spotkanie ze światem zewnętrznym. Ciało kurczaczka wchłonie pozostałości błony jaja, a jego płuca przyzwyczają się do zmiany ciśnienia powietrza. Na tym etapie  zaobserwowaliśmy kołysanie się jaja. Teraz czekamy aż pisklę zacznie ćwierkać.


To naprawdę niezwykły czas, gdy widzisz, jak skorupka  pierwszego jaja pęka.

To niecierpliwe oczekiwanie na to, aby kurczaczek wydobył się z jaja a wraz z nim pozostałe pisklaki.

To doświadczenie, jakiego nie zapomnimy do końca życia ( tak mówią i uczniowie i nauczyciele)

 

Drugi etap wykluwania od 31 marca 2023 roku
Tak więc ciąg dalszy wkrótce ….., bo „Kluczem jest jednak wytrwałość”

Teresa Iwona Bartosiewicz

 

Wylęg - doświadczenie w klasie 1b
Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 1, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 2, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 3, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 4, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 5, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 6, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 7, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 8, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 9, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 10, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 11, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 12, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 13, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 14, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 15, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 16, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 17, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 18, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 19, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 20, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 21, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 22, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 23, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 24, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 25, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 26, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 27, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 28, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 29, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 30, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 31, Wylęg - doświadczenie w klasie 1b, foto nr 32,