Palmy, kraszanki, mazurki, czyli....wymysły pod lasem

Data: 06.04.2023 r., godz. 08.38    255
Mamy już kalendarzową i astronomiczną wiosnę, ale poranna temperatura jeszcze musi sporo nadgonić w tym temacie. Pomimo chłodu klasy: 2a, 2b oraz 3b wybrały się na wycieczkę do Wymysłów pod lasem.

Celem naszej wycieczki było poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy w pięknych okolicznościach gospodarstwa agroturystycznego tuż za Pomiechówkiem.

Przywitały nas bardzo sympatyczne Panie, które z wielką pasją wprowadziły nas w klimat świąt. Dzieci miały okazję usłyszeć o różnych zwyczajach wielkanocnych zakorzenionych w różnych religiach.  Dowiedzieliśmy się o rodzajach palm i ich symbolice. Pani zaprezentowała nam jak robi się palmę lubelską, a później każdy z uczestników wykonał sobie taką. Co prawda jest już po Niedzieli Palmowej, ale jest to świetna wprawka na przyszły rok.

Wspólnie wykonaliśmy kwiaty z bibuły do palmy kurpiowskiej. Nasze prawie dwumetrowe dzieło jest do obejrzenia w szkole.

Jak Wielkanoc to i jajka. Nauczyliśmy się czym różni się pisanka od kraszanki, poznaliśmy różne techniki zdobienia jajek. Sami mieliśmy możliwość ozdobienia jajek woskiem i wybarwienia w wybranym barwniku oraz naklejaliśmy oklejanki łowickie.

Nie zabrakło też tradycyjnego ciasta – mazurka. Każdy z uczestników przygotował własnoręcznie udekorowane ciastko, pojawiły się kolorowe kurczęta z lukru, motywy łowickie, kwiaty czy bazie.  Oczywiście nie pominęliśmy degustacji tych pyszności. Wszystkim smakowało!

Po wytężonej pracy przyszedł czas na aktywności na świeżym powietrzu, na szczęście pogoda była dla nas łaskawa i nawet wyjrzało słońce. Chłopcy spożytkowali energię na grę w piłkę. Niektórzy próbowali odkopać skarby w ogromnej piaskownicy. Poszliśmy też z wizytą do zwierząt zagrodowych: kóz, owiec i małych jagniąt, karmiliśmy też kaczki, kury, gęsi, perliczki. Największą popularnością cieszyły się jednak króliczki które chętnie pozwalały się głaskać i dokarmiać świeżym owsem i marchwią.

Na koniec zajęć poznaliśmy tradycję wyprowadzenia Judasza. We wspólnym orszaku, w akompaniamencie kołatek wyprowadziliśmy go do granic gospodarstwa.  Jako pożegnanie postu, zgodnie z tradycją, wspólnie zrobiliśmy „Pogrzeb śledzia”.

Dużo się działo, było bezpiecznie, aktywnie i interesująco.

Po zjedzeniu pysznej zupy pomidorowej, drobnych zakupach w sklepiku z pamiątkami pięknie podziękowaliśmy za cudowny dzień. Złożyliśmy życzenia świąteczne i wróciliśmy do Nieporętu.

Całej społeczności szkolnej życzymy radosnych, zdrowych świąt Wielkiej Nocy.

Zespół edukacji wczesnoszkolnej:

Małgorzata Piotrowska-Kur, Małgorzata Stromecka, Joanna Zarzycka, Joanna Betańska, Agnieszka Lewandowska

Wymysły pod lasem
Wymysły pod lasem, foto nr 1, Wymysły pod lasem, foto nr 2, Wymysły pod lasem, foto nr 3, Wymysły pod lasem, foto nr 4, Wymysły pod lasem, foto nr 5, Wymysły pod lasem, foto nr 6, Wymysły pod lasem, foto nr 7, Wymysły pod lasem, foto nr 8, Wymysły pod lasem, foto nr 9, Wymysły pod lasem, foto nr 10, Wymysły pod lasem, foto nr 11, Wymysły pod lasem, foto nr 12, Wymysły pod lasem, foto nr 13, Wymysły pod lasem, foto nr 14, Wymysły pod lasem, foto nr 15, Wymysły pod lasem, foto nr 16, Wymysły pod lasem, foto nr 17, Wymysły pod lasem, foto nr 18, Wymysły pod lasem, foto nr 19, Wymysły pod lasem, foto nr 20, Wymysły pod lasem, foto nr 21, Wymysły pod lasem, foto nr 22, Wymysły pod lasem, foto nr 23, Wymysły pod lasem, foto nr 24,